Oświetlenie akwaryjne jest niezbędne nie tylko dla jego pięknego wyglądu, ale także dla życia ryb i innych stworzeń wodnych w nim pływających. Ponadto, prawdziwi hodowcy wiedzą że są pewne wymagania co do utrzymania ryb tropikalnych żyjących w akwarium, które, jeśli nie zostaną spełnione, mogą zagrozić życiu tych ryb. Istnieje kilka rodzajów świateł akwarium takie jak regularne fluorescencyjne światła, świetlówki kompaktowe, dużej mocy świetlówki, świetlówki metalohalogenkowe, LEDy - diody elektroluminescencyjne itp które są powszechnie używane przez akwarystów.
Jednym z ważniejszych elementów oświetlenia akwarium są metalohalogenkowe światła, które są znane z tego że posiadają sporą moc, która jest mniej więcej podobna do mocy świetlówki. Źródła światła można zakupić w tak powszechnym miejscu jak na przykład sklep elektryczny . Jednak ich główną zaletą jest fakt, że za pomocą tych świetlówek zapewniamy skoncentrowane światło wyjściowe na małej przestrzeni, które jest bardzo korzystne dla organizmów żyjących w akwarium i nie chodzi tylko o rybki ale też rośliny, glonojady etc. Światła te powodują również bardzo interesujący efekt optyczny, który pięknie wpływa na wygląd akwarium Skoncentrowane światło zwiększa intensywność i pozwala na przenikanie światła do dna akwarium. Światła te dostępne są w wielu opcjach- do wyboru do koloru i są w stanie wyprodukować światło w temperaturach od 6500 K do 20000 K. Chociaż są drogie, są bezkonkurencyjne jeśli chodzi o produkcję światła i ciepła. Światła te są energooszczędne i wyjątkowo trwałe. Jeśli chodzi o ich kształt to żarówki te są cienkie dzięki czemu są w stanie wniknąć do wody lepiej. Są więc lepszym rozwiązaniem niż grube fluorescencyjne i inne rodzaje żarówek fluorescencyjnych, które są używane w akwarium. Świetlówki powinny "wchodzić' do akwarium na głębokość 35 cm lub więcej. Dobrze dobrane światło zapewnia nie tylko poprawne oświetlenie ale też zapewnia utrzymanie korzystnej temperatury w akwarium.
Oświetlenie umożliwia obserwację tego co się dzieje w akwarium
OdpowiedzUsuńTo bardzo ważna funkcja. Pokrywa zacienia akwarium, a szyby i woda odbijają światło zewnętrzne, więc żeby cokolwiek w ogóle zobaczyć trzeba zastosować jakieś choćby minimalne źródło światła. Generalnie tutaj obowiązuje prosta zasada - im mocniejsze oświetlenie tym więcej widać (aczkolwiek sporo zwierząt będzie nerwowych w zbyt jasnym świetle).